Aktualizacja (15 / 07 / 2024): Posiadamy duży zapas wszystkich naszych produktów, znajdziesz nas również w i    Kup teraz

Instrukcja instalacji anteny GPS/GNSS

Aby osiągnąć dobrą wydajność z odbiornikiem RTK, instalacja anteny GNSS jest kluczowa. Wykonaj poniższe czynności, aby upewnić się, że w pełni wykorzystujesz swój system.

1. Najczęstszym problemem w systemach RTK jest niska siła sygnału satelitarnego. Jeśli nie masz minimalnej siły sygnału, po prostu nie jest możliwe obliczenie pozycji na poziomie centymetra. Użyj poniższego diagramu jako odniesienia do porównania z własną instalacją antenową.

2. Pozycja mocowania anteny ma kluczowe znaczenie dla optymalnej wydajności odbiornika GNSS. W przypadku stosowania anten krosowych płaszczyzna anteny powinna być równoległa do horyzontu geograficznego. Antena musi mieć pełny widok nieba, zapewniając bezpośrednią widoczność z jak największej liczby widocznych satelitów.

Jeśli to możliwe, zainstaluj antenę na metalowej powierzchni. Niektóre anteny lubią simpleANT Anteny badawcze zawierają już dużą płytę uziemiającą wewnątrz, aby osiągnąć maksymalny zysk w kierunku nieba. 

W niektórych innych przypadkach, jak u-blox ANN-MB, ta płaszczyzna uziemienia nie mieści się w środku, co powoduje duży skok wydajności, jeśli można zamontować antenę na przykład na środku dachu samochodu. Jeśli nie jest to możliwe, a mimo to chcesz uzyskać z tego jak najwięcej korzyści, zaleca się zamontowanie anteny na dowolnej powierzchni metalowej, okrągłej lub kwadratowej, o średnicy minimum 10 centymetrów, a najlepiej 15 centymetrów. Jeśli nie masz materiału do jego zbudowania, możesz zaopatrzyć się w naszą lekką konstrukcję Ground Plate for GNSS Antennas.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, są dwie bardzo dobre noty aplikacyjne napisane przez u-blox, dotyczące ogólnych zasad dotyczących anten GPS/GNSS:

Uwaga dotycząca zastosowania anten GNSS

Raport dotyczący anten RTK

3. Sprawdź, czy płyta rtk jest używana w pudełku (bez wentylatorów). Przepływ powietrza i bezpośrednie światło słoneczne wpływają na wydajność.

4. Sprawdź odległość do stacji bazowej, najlepiej poniżej 25 km.

5. W powyższych warunkach, gdy jesteś na otwartym niebie (brak w pobliżu budynku) powinieneś uzyskać 1 centymetr w 99% czasu.
Jeśli powyższe nie wystarczy, ostatnią szansą jest rozważenie przejścia do ocena ankiety antena.

W poniższym filmie staramy się podsumować wszystkie te rozważania. Na końcu filmu znajdziesz także krótki tutorial jak korzystać u-center aby wybrać najlepszą lokalizację anteny.

Jeśli po wykonaniu tego przewodnika nadal masz problemy z osiągnięciem dokładności na poziomie centymetra, możesz skontaktuj się z naszym zespołem dla wsparcia. Abyśmy mogli szybciej Ci pomóc, spróbuj zebrać plik logu ze swojej bazy (jeśli ją posiadasz) i swojego roverZa pomocą u-center oprogramowanie. W „Pasku menu > Odtwarzacz > Nagraj”. Przed rozpoczęciem nagrywania włącz następujące komunikaty poprzez „Pasek menu > Widok > Widok wiadomości”:

  • Wiadomości NMEA, jeśli nie są domyślnie włączone.
  • UBX-RXM-RTCM
  • UBX-MON-COMMS
  • UBX-NAV-ZEGAR
  • UBX-NAV-PVT

Masz pytania lub prośby?
Skontaktuj się z nami! Odpowiemy <24 godziny!

Ikona
Kontakt ArduSimple
Zamknij

Chcesz dowiedzieć się więcej o GPS/RTK?

1. Nasz zespół inżynierów skontaktuje się z Tobą w celu rozwiązania wszelkich pytań
2. Będziemy na bieżąco informować Cię o promocjach i nowościach produktowych
3. Dowiesz się od nas tylko wtedy, gdy będziemy mieć ważne wiadomości, nie będziemy spamować Twojego e-maila