Od dawna wiadomo, że wulkany, a w szczególności kaldery, odkształcają się w wyniku migracji płynów. Kaldera Rabaul w Papui Gwinei jest typowym przykładem kaldery, która ulega złożonej i czasami szybkiej deformacji.
Monitorowanie tych deformacji za pomocą technologii RTK nie jest niczym nowym, ale w przeszłości było kosztownym zadaniem, na które nie mogła sobie pozwolić każda organizacja: do 2018 roku pomiar ruchu w czasie jednego punktu z centymetrową dokładnością oznaczał minimum budget o wartości 10 000 dolarów.
Dziś, dzięki wprowadzeniu na rynek nowej generacji chipsetów RTK, z tym samym budget można zmierzyć od 30 do 40 punktów, co zapewnia znacznie dokładniejsze śledzenie tych ruchów.
Zespół Steve'a Saundersa z Obserwatorium Wulkanów Rabaul jest obecnie w tej podróży i bardzo się cieszymy, że możemy zobaczyć pierwsze wyniki. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz przeczytać więcej na ten temat w niedawno opublikowanym artykule Dwadzieścia dwa lata GPS Monitorowanie kaldery w Rabaulu, historia narracyjna.
Chcesz rozpocząć projekt z dokładnością co do centymetra, ale czujesz się trochę zagubiony? Kontakt, odpowiadamy zawsze w ciągu 24h!