Aktualizacja (15 / 07 / 2024): Posiadamy duży zapas wszystkich naszych produktów, znajdziesz nas również w i    Kup teraz

W jaki sposób GPS może pomóc Ci zmierzyć rzeczywisty kurs Twojego pojazdu?

Jak GPS może pomóc Ci zmierzyć rzeczywisty kurs pokrowca na pojazd

W kontekście GNSS i GPS często spotykamy terminy takie jak kurs, kurs, ślad, odchylenie itp. Może to czasami być mylące, ponieważ często (niepoprawnie) są one używane zamiennie w rozmowach.

Nagłówek

Z definicji jednak kurs określa kierunek, w którym zwrócony jest pojazd, łódź lub samolot. W odbiornikach GPS Kierunek może być również oznaczony jako Myszkować, wskazując obrót wokół osi pionowej.
Jeśli mam plan lotu, aby przejść z A do B, w optymalnych warunkach, kierunek kursu pokrywa się z trasą do celu B.

Jednak przez większość czasu wieje wiatr i samolot zostaje zdmuchnięty z trasy w kierunku miejsca docelowego. Możemy to połączyć, dodając nasz samolot do kierunku wiatru. 

Kurs nad ziemią

Kurs nad ziemią (COG) odnosi się do rzeczywistego kierunku nad ziemią, w którym aktualnie porusza się poruszający się obiekt. Reprezentuje rzeczywistą trajektorię po powierzchni Ziemi, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak wiatr, prądy i inne siły wpływające na ruch obiektu.
COG to chwilowy kierunek ruchu w danym momencie. Czasem można to też nazwać tzw kierunek ruchu.
Jeśli założyliśmy, że wiatr był silniejszy niż się spodziewaliśmy, czerwona strzałka pokaże COG.

Śledzić

Ścieżka, często nazywana „linią śladu” lub „śladem naziemnym”, odnosi się po prostu do zarejestrowanej ścieżki lub trasy, którą obiekt przebył w czasie. Jest to sekwencja pozycji lub punktów opisujących historyczny ruch obiektu.

Jak zmierzyć kurs i kurs nad ziemią za pomocą odbiornika GNSS?

 Odbiornik GNSS z pojedynczy Antena może zapewnić Kurs nad ziemią poprzez obliczenie pozycji w czasie, jeśli pojazd jest w ruchu. Nie jest jednak w stanie wykryć ruchu obrotowego obiektu, jeśli jest on statyczny. 

Odbiornik GNSS z podwójny antena jest jednym ze sposobów zapewnienia kursu, niezależnie od tego, czy pojazd jest w ruchu, czy nieruchomy. Kurs GNSS można określić, porównując położenie dwóch anten.

Jak rozmieścić anteny GNSS, aby uzyskać dokładne dane o kursie?

There is a minimum distance required between 2 antennas for an accurate heading to be generated. Heading accuracy can be improved by increasing the baseline length (distance between the 2 antennas).

In general minimum 1 meter distance (baseline length) is required to achieve satisfactory sub-degree precision under non-ideal condition.  In practical, this is not possible for many vehicles. With a good installation with 0.5 meters, you can get decent results. With 0.3 meters it’s possible to get heading, but it’s output sometimes will be a bit noisy. But it might be good enough for some applications.

Zaleca się, aby obie anteny GNSS były identyczne i miały tę samą fizyczną orientację względem siebie (tzn. kabel antenowy powinien wychodzić w tym samym kierunku na obu antenach). Zapewni to najlepsze wyrównanie środka fazy RF i dokładność kursu. Rzeczywisty środek fazy RF jest często przesunięty w stosunku do fizycznego środka obudowy anteny.

Aby uzyskać optymalne wyniki, upewnij się, że długości kabli RF dla obu anten są identyczne.

Odpowiednia częstotliwość aktualizacji pozycji zależy od aplikacji. Na przykład w przypadku wolno poruszającego się obiektu częstotliwość aktualizacji 1 Hz może być wystarczająca, w przeciwieństwie do 50 Hz w przypadku szybko poruszającego się obiektu.

Pamiętaj więc o zaleceniach pozwalających uzyskać lepsze wyniki w pomiarach kursu GNSS:

  • Dwie anteny powinny być identyczne
  • Zainstaluj 2 anteny jak najdalej od siebie
  • Zachowajcie wobec siebie tę samą orientację fizyczną
  • Długość kabla antenowego powinna być taka sama
ArduSimple oferuje kilka produktów zapewniających nagłówek:
Jeśli jesteś zainteresowany podłączeniem ArduSimple Kierując się zestawami do ArduPilota, zapoznaj się z następującymi samouczkami:

Jeśli podobały Ci się te treści, możesz nas śledzić Twitter, YouTube, Facebook or LinkedIn aby być na bieżąco z takimi treściami.

Masz pytania lub prośby?
Skontaktuj się z nami! Odpowiemy <24 godziny!

Ikona
Kontakt ArduSimple
Zamknij

Chcesz dowiedzieć się więcej o GPS/RTK?

1. Nasz zespół inżynierów skontaktuje się z Tobą w celu rozwiązania wszelkich pytań
2. Będziemy na bieżąco informować Cię o promocjach i nowościach produktowych
3. Dowiesz się od nas tylko wtedy, gdy będziemy mieć ważne wiadomości, nie będziemy spamować Twojego e-maila