Aktualizacja (15 / 07 / 2024): Posiadamy duży zapas wszystkich naszych produktów, znajdziesz nas również w i    Kup teraz

Jak logować podstawowe dane za pomocą simpleRTK2B ZED-F9P zintegrowana pamięć

podstawowe rejestrowanie danych za pomocą simpleRTK2B ZED-F9P zintegrowana pamięć

W tym samouczku chcemy opowiedzieć o interesującej funkcji simpleRTK2B seria deski z ZED-F9P . Wbudowana pamięć flash może być używana jako „czarna skrzynka” do zapisywania do 50 000 pozycji, ale tylko niektórych ograniczonych danych ustalania pozycji. Zarejestrowane dane dla poprawki obejmują:

 • Godzina i data naprawy zapisane z dokładnością do jednej sekundy
 • Szerokość i długość geograficzna z dokładnością do jednej milionowej stopnia. W zależności od położenia na Ziemi jest to dokładność rzędu 0.1 m.
 • Wysokość (wysokość nad poziomem morza) z dokładnością do 0.1 m
 • Prędkość względem ziemi z dokładnością do 1 cm/s Wykorzystano satelity
 • Wartość dokładności pozycji, ale wszystko poniżej 70 cm będzie wyświetlane jako 70 cm. Poprawka pozycji, ale przechowuje tylko poprawkę 3D, nawet jeśli jest to RTK fix lub poprawka FLOAT.

Jak widać z powyższego, nie nadaje się do przechowywania pozycji RTK, ale może być przydatny jako „czarna skrzynka” w razie potrzeby.

W tym samouczku zakładamy, że możesz komunikować się simpleRTK2B odbiornik szeregowy w u-center, jeśli nie, sprawdź to poradnik.

Wymagany sprzęt:

Wymagane oprogramowanie:

 • u-center

Jak logować podstawowe dane za pomocą simpleRTK2B odbiornik szeregowy?

Najpierw sprawdź stan funkcji dziennika.
 1. Podłącz simpleRTK2B seria wsiąść do u-center z portem COM.
 1. Na pasku narzędzi kliknij Widok–>Widok wiadomości.
 1. Iść do UBX–>LOG–>INFORMACJE i naciśnij Głosowanie. Ta wiadomość poda nam informacje o dostępnej pamięci, przechowywanych danych, włączonym/wyłączonym nagrywaniu. To tylko dla twojej informacji, przejdziemy do tej wiadomości później.
Po drugie, utwórz dziennik.
 1. Musimy przydzielić miejsce na plik dziennika. Możemy to zrobić od UBX–>LOG–>UTWÓRZ:
 1. Define if you want a maximum file size or you want to define the size of the logfile. You might want to limit this size, otherwise it can get difficult to browse through the logfile (see section “Retrieving the log” below. It might be useful for you to know that each fix stored is around 15bytes).
 2. Pamiętaj, aby kliknąć Dziennik kołowy, więc w przypadku zapełnienia całej dostępnej pamięci system usunie najstarszą pozycję.
 3. Kliknij Wyślij i tworzony jest plik dziennika.
Po trzecie, aktywuj dziennik.
 1. Po utworzeniu pliku możemy aktywować funkcję logowania, aby rozpocząć dodawanie wpisów. W tym celu możemy udać się do UBX–>CFG–>LOGFILER:
 1. Aktywuj flagę Nagrywanie włączone. Jeśli nic innego nie zostanie naciśnięte, system będzie rejestrował jedną pozycję na sekundę.
 2. Aktywuj flagę Zastosuj wszystkie ustawienia filtrów jeśli chcesz zmienić niektóre progi, np. jeśli chcesz, aby system rejestrował pozycje tylko wtedy, gdy prędkość zbliża się do określonego progu.
 3. Nie potrzebujesz flagi Zaloguj się raz na przebudzeniedotyczy to niektórych trybów zoptymalizowanych pod kątem zużycia energii, które nie są używane w systemach RTK.
 4. Teraz kliknij Wyślij i rozpocznie się rejestracja. Możesz wrócić do UBX–>LOG–>INFO i zobacz, jak zwiększa się rozmiar pliku dziennika.
Po czwarte, skonfiguruj system tak, aby nagrywał również po kolejnym włączeniu.
 1. Jeżeli chcemy, aby odbiornik rozpoczynał logowanie zaraz po włączeniu zasilania, musimy taką konfigurację zapisać w stałej pamięci flash. Iść do UBX–>CFG–>CFG i Zapisz bieżącą konfigurację in FLASH i naciśnij Wyślij.
 1. Teraz możesz usunąć zasilanie.
Wreszcie, w pewnym momencie chcemy pobrać dane dziennika.
 1. Aby uzyskać dostęp do dziennika, pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, jest zatrzymanie funkcji pliku dziennika. Można to zrobić, przechodząc ponownie do UBX–>CFG–>FILTR REJESTRACJI, odznaczanie Nagrywanie włączonei kliknij Wyślij.
 1. Teraz możemy iść do UBX–>LOG–>INFO aby zrozumieć zawartość pliku dziennika.

 • Najstarszy czas który zostanie zapisany w pozycji 0.
 • Liczba wejść, w naszym przykładzie 10.
 • Najnowszy czas który zostanie zapisany w pozycji „Liczba wpisów -1”. W naszym przykładzie będzie to pozycja 9.
 1. Zalecamy otwarcie 2 Widok wiadomości okna: jedno z UBX–>LOG–> POBIERZ i jeszcze jeden z UBX–>LOG–>POBIERZ POS. Dużym ograniczeniem przeglądarki dzienników jest to, że można pobrać tylko 256 pozycji jednocześnie.
 1. W UBX–>LOG–>ODZYSKAĆ okno, musimy wybrać jak poniżej i nacisnąć Wysłać.
 • Pierwszy wpis: w naszym przykładzie powyżej, od którego wpisu od 0 do 10 chcemy rozpocząć zrzut danych.
 • Liczba wejść: how many positions we want the system to ouput. The maximum value is 256.
 1. W naszym powyższym przykładzie wypisałby wtedy wszystkie pozycje od 0 do 10, a ta pozycja pojawi się w drugim oknie z UBX–>LOG–>POBIERZ POS
 1. Następnie możemy skopiować i wkleić tabelę i wyeksportować do programu Excel lub naszego narzędzia mapowego.

Jeśli chcesz wykonać ten samouczek, mamy simpleRTK2B Odbiornik serii i kabel USB są dostępne w magazynie i gotowe do wysyłki.

Jeśli podobały Ci się te treści, możesz nas śledzić Twitter, YouTube, Facebook or LinkedIn aby być na bieżąco z takimi treściami.

Masz pytania lub prośby?
Skontaktuj się z nami! Odpowiemy <24 godziny!

Ikona
Kontakt ArduSimple
Zamknij

Chcesz dowiedzieć się więcej o GPS/RTK?

1. Nasz zespół inżynierów skontaktuje się z Tobą w celu rozwiązania wszelkich pytań
2. Będziemy na bieżąco informować Cię o promocjach i nowościach produktowych
3. Dowiesz się od nas tylko wtedy, gdy będziemy mieć ważne wiadomości, nie będziemy spamować Twojego e-maila